Napi 225 az asszonkának – Poltné a személyzetis

  • narancs.hu
  • 2015. június 6.

Villámnarancs

A legfőbb ügyész felesége négyszer annyit visz haza, mint rettegett férje. Netán sikeres üzletasszony lenne Polt-Palásthy Marianna? Ó, dehogy! Ő a Matolcsy személyzetise.

A tegnapi RTL Híradó számolt be arról, hogy Polt Péter neje úgy havi ötmillió forintot visz haza havonta. A tévések még azt is kiszámolták, hogy ez kábé napi 225 ezerre jön ki. Persze nem lenne érdekes a dolog, ha Polt-Palásthy Marianna mondjuk a saját cégét vinné ily briliáns módon, netán világraszóló találmányai lennének, vagy mondjuk rock and roll sztár volna, akiért megőrül fél Európa. Szóval egy sikeres ember, akinek saját tehetsége okán van az átlagnál sokkal, de sokkal nagyobb jövedelme.

A banksztár

Polt-Palásthy Marianna

Polt-Palásthy Marianna

Fotó: MTI

Természetesen ezzel nem akarjuk azt mondani, hogy Poltné tehetségtelen volna, épp ellenkezőleg. Mert ugyan 1987-ben szerzett jogi végzettségével 2010-ig ügyvédként, majd (férjéhez hasonlóan) ügyészként dolgozott, ám ekkor - mit ad isten' – megkínálták az akkor alakult Emberi Erőforrások Minisztériumában mindjárt a jogi és személyügyi helyettes államtitkári poszttal. Csak nem azért, mert ő Polt Péter felesége? Kizárt dolog. Később Matolcsy György vette szárnya alá a sokoldalú asszonyt, aki azóta a Magyar Nemzeti Bankban kamatoztathatja tudás. Olyannyira, hogy míg korábban a jegybank személyzeti igazgatója volt, ma már ugyanitt a személyzeti ügyekért felelős ügyvezető igazgató. Hogy a kettő között mi a különbség? Őszintén szólva, fogalmunk sincs, úgyhogy ez egy rossz kérdés.

A jó kérdés az, hogy mennyi a különbség?

Nos, több mint duplája. Míg korábban sima igazgatóként 2 milla körül karmolt, ügyvezető igazgatóként már majd' 5 milliót vihet haza. Hogy miért?

Hát mert Matolcsy György így döntött.

S azért dönthetett így, mert a Magyar Nemzeti Bank egy független intézmény. Különben elmúlt a válság, magyar gazdaság pörög, mint a búgócsiga, így vége azoknak az időknek is, amikor Orbán Viktor még a bérplafonról hadovált az állami szférában dolgozókkal kapcsolatban, sőt sikerült azt is elérnie, hogy negyedére csökkenjen az akkori jegybank elnök fizetése. De hol van már tavalyi hó? A bérplafon rég leszakadt, s ahogy azt a Kormányzati Információs Központ közölte a RTL Klub kérdésére, „most már a növekedést szolgálják” az olyan magas jövedelmek, mint Poltné-Palásthy Mariannáé. Erre viszont már nem csak a bérplafon szakad le, de a pofánk is.

Úgyhogy ha ezek után valaki azzal jönne, hogy nincs kenyere, biztosan azt kérdezné a Kormányzati Információs Központ, hogy akkor miért nem eszik kalácsot?

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.